Dni sv. Huberta v Medzilaborciach

Dni sv. Huberta v Medzilaborciach

23.-24. augusta 2014

Slávnosti sv. Huberta sú každoročnou tradíciou v regióne Humenné. Tento rok sa organizovaním tejto krásnej akcie podujali poľovnícke združenia a spoločnosti z okresu Medzilaborce, ktoré zvládli túto úlohu na výbornú. Ako to dopadlo posúďte sami.

Bohatý program dní sv. Huberta začal v  sobotu slávnostným otvorením poľovníckej výstavy, ktorú si pre verejnosť pripravili poľovnícke združenia a spoločnosti z okresu Medzilaborce. Zelenú stužku prestrihol pán doc. Rajský – vysokoškolský pedagóg spolu s predsedom OPK Humenné Ing. Pavlom Zaťkom. Po prehliadke výstavy sa poľovnícka verejnosť presunula do priestorov Eurohotela, kde už spomínaný doc. Rajský predniesol odborný seminár na tému Manažment jelenej zveri a šakal zlatý.

Nedeľa sa niesla v slávnostnejšom duchu. Svätohubertovská gréckokatolícka svätá omša spolu s obetou jeleňa vniesla ducha sv. Huberta do upršaného nedeľňajšieho dopoludnia. Slávnostnú chvíľu prežívalo aj 30 poľovníkov vyznamenaných Slovenským poľovníckym zväzom za obetavú  prácu v prospech poľovníctva. Rovnako čestným uznaním ohodnotili prácu svojich kolegov poľovnícke združenia a spoločnosti. Aspoň takýmto slávnostným aktom môžeme poďakovať tým, ktorým príroda a zver nie je ľahostajnou. Po slávnostnom odovzdávaní sa pristúpilo k dražbe jeleňa, ktorého si vybojoval pán Čerevka Róbert.

Pokračovalo sa bohatým popoludňajším programom, ktorý bol ako inak, venovaný poľovníckym zvyklostiam a tradíciám. Varenia pravého poľovníckeho guľášu sa zhostilo 12 poľovníckych združení a spoločností. Komisia pri ochutnávkach nešetrila slovami chvály. Mala to ťažké ale vybrala 3 najchutnejšie. Okrem toho predstavili trubači zo Sobraniec a Trebišova slovenské ale aj zahraničné poľovnícke signály. Program obohatili aj odvážni súťažiaci vo vábení jelenej zveri ako aj vodiči 17-tich poľovných psov rôznych plemien výstavou a predstavením jednotlivých plemien. Počas programu mohli návštevníci spoznávať dravé vtáctvo, ktoré predstavovali sokoliari pod vedením pána Miroslava Micenku. Lesný pedagógovia sa venovali tým najmladším a skúšali ich nezvyčajné vedomosti. Niekedy sa dozvedeli aj to, čo sa v žiadnych knihách nepíše J  Spestrenie priniesla aj folklórna tanečná skupina Chemlon a spevácka skupina Hačure z Humenného ako aj tanečná folklórna skupina Kamjana z Medzilaboriec. Vyvrcholením programu bola bohatá tombola.

Tento krásny víkend plný poľovníckeho ducha priniesol nielen poľovníkom ale aj laickej verejnosti možnosť nahliadnuť do tajov, ktoré samotné poľovníctvo ponúka a to aj vďaka príspevkom našich sponzorov.  Veríme, že sa o rok opäť stretneme a že svätý Hubert nás bude sprevádzať počas nadchádzajúceho obdobia.

Poľovníctvu zdar!